Jak uspět v roli šéfa a tvořit skvělé vztahy?

Přátelské vztahy s kolegy vs. autorita šéfa – věčné dilema, se kterým se potýká nejeden vedoucí. Jak získat (udržet) respekt, a zároveň budovat přátelskou atmosféru v týmu? Prozradím vám triky, jak mistrovsky zvládat přepínání mezi rolí kolegy a nadřízeného. Čtěte dál a staňte se šéfem, jakého chce mít každý!

Zdravím vás!  Dnes bych se s vámi ráda podělila o téma, které může zásadně ovlivnit vaši efektivitu a vztahy v práci: přepínání rolí. Určitě to znáte – jeden moment jste v roli řadového zaměstnance (makáče), který pilně pracuje na svých úkolech, a v další chvíli musíte převzít roli šéfa a vést svůj tým.

Zvládnout to není jednoduché, ale přepínání rolí je skutečně klíč ke skvělým vztahům i výsledkům  na pracovišti, včetně udržení respektu v roli majitele firmy (pokud je firma vaše).

Pojďme se na to společně podívat blíž!

Základní role v práci – makáč a šéf

Asi se shodneme na tom, že v práci většinou zastáváme dvě hlavní role – roli „makáče“ a roli šéfa. Jako makáči se soustředíme na výkonnou práci, plníme zadané úkoly a snažíme se odvést co nejlepší výsledek. Naopak v roli šéfa musíme myslet více strategicky – plánovat, zadávat úkoly, kontrolovat jejich plnění a vést svůj tým k cíli.

Obě tyto role jsou pro fungování firmy naprosto zásadní. Bez poctivé práce makáčů by se nic neudělalo, ale bez šéfovské práce by zase firma postrádala směr a systém. Problém nastává, když v jedné z těchto rolí uvízneme a nedokážeme přepnout do té druhé ve chvíli, kdy je to potřeba.

Přepínání mezi rolemi makáče a šéfa

Představte si třeba situaci, kdy jako řadový zaměstnanec pracujete na nějakém úkolu a narazíte na problém. Vaše kolegyně, která má tento úkol na starosti, udělá chybu. Pokud zůstanete v roli makáče, nejspíš nebudete váhat a pustíte se do nápravy sami. Je to přece rychlejší a jednodušší, než úkol vracet…

Ale pozor!

Tady je důležité vědomě se přepnout do role šéfa. Z této pozice totiž situaci vyřešíte jinak – delegujete dokončení úkolu zpět na kolegyni a povedete ji k tomu, aby převzala svou zodpovědnost.
Možná to zabere více času, ale z dlouhodobého hlediska tím posílíte samostatnost a zodpovědnost týmu.

V roli makáče vám výše uvedené bude „jedno“, protože v té roli jste orientovaní na konkrétní výsledek, který chcete mít perfektní a v co nejkratším čase.

Tipy pro efektivní přepínání rolí makáč-šéf:

1. Uvědomte si, v jaké roli se právě nacházíte a zda odpovídá práci, která je před vámi.

2. Před každým rozhodnutím se zastavte a promyslete, jaká role je teď ta správná.  

3. Nebojte se delegovat a trvat na zodpovědnosti ostatních za jejich úkoly.

Schopnost přepínat mezi rolemi makáče a šéfa vám pomůže vyvažovat vlastní výkon s vedením ostatních.

Zapříčiníte, že se váš tým stane samostatnější a zároveň vás bude víc respektovat jako šéfa. Díky tomu si postupně vytvoříte víc prostoru na strategické úkoly a práci „na své firmě“.

Lenka Chvátlinová
Jako lektorka a konzultantka spolupracuji s majiteli malých a středních českých firem na tom, aby je fungování jejich firem bavilo. Řešíme situace, se kterými se každodenně potýkají, pokud ke svému podnikání potřebují tým. Baví mě práce s lidmi a jejich proměny ve chvíli, kdy dojdou k novým poznáním. Ať už o sobě nebo o své práci. Baví mě vidět to, jak se stávají sebe-vědomější a úspěšnější. Jak si najednou vědí rady s věcmi, které pro ně dříve byly obtížné... Moje práce je mým životním koníčkem. Kromě toho se ráda toulám přírodou a fotím :)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.