Je rozdíl v řešení následků a příčin?

Jaký je rozdíl v přínosu řešení následků a příčin? Velký! Během objasnění Vám ještě ukážu, jak rozdílné je řešení z různých výšek nadhledu, které ve svém know-how využívám (holá zem – posed – vrtulník – raketa). Liší se od sebe mírou detailů, které vidíme a šíří souvislostí, které jsme schopni si uvědomit.

Obecně:
🧐Pokud se mě ptáte, jak bych na Vašem místě řešila konkrétní situaci … např. není připravené marinované maso na focení nebo jsou špatně připravené karty pro pacienty nebo jste opět od podřízeného nedostali zpětnou vazbu na zadaný úkol …
👉a já Vám řeknu, co bych udělala, stejně Vám to nepomůže.

Resp. Možná ano v jedné konkrétní situaci, ale pořád jsme pořešili jen NÁSLEDKY.

❗ Příčiny trvají a je velmi pravděpodobné, že v následujících dnech vznikne dalších tisíc situací (berte to s nadsázkou prosím), kdy to Vaši lidé „zase udělají jinak než potřebujete nebo vůbec“.

Proč?
Protože řešíme jen následky něčeho hlubšího a ještě k tomu z holé země.

Aby se pro Vás lidé ve Vašem týmu stali oporou a měli jste na ně dlouhodobě plné spolehnutí, je třeba zapátrat po příčinách toho, proč nefungují tak, jak potřebujete, a tyto příčiny trvale odstranit.

Tohle je pohled z rakety = vysvětluji Vám princip.


Když dám konkrétní příklad z vrtulníku:

🧐Představte si, že máte ve sklepě potrubí, ze kterého uniká voda, protože tam jsou díry. Dnes je „zalepíte“ a zítra se objeví další jinde. Po mně budete chtít, abych tu situaci vyřešila:

❗Nebudu s Vámi řešit lepení děr, které existují (to umíte).
👉Budu řešit, proč vznikají nové díry.

Pokud zjistím, že Vám tam někdo běhá s vrtačkou a vrtá stále nové díry, budu ho chtít zastavit.

❗ALE, aby to mělo trvalý efekt, potřebuji si ještě ověřit, zda:
1. Vy toho dotyčného s vrtačkou nevidíte – pak mě zajímá proč?
2. dotyčného vidíte, ale prostě dovolíte, aby Vám takhle škodil – opět mě zajímá proč?

Z jakého důvodu to potřebuji vědět?
PROTOŽE, pokud Vám pomůžu dotyčného s vrtačkou vidět a nepořešíme, abyste víckrát nedovolili, že Vám bude škodit, stejně Váš problém nevyřeším.

❓PROČ?
👉Protože až nebudeme v kontaktu, znovu dovolíte, aby Vám ten samý nebo někdo nový běhal po sklepě a dělal díry do potrubí.

Co je tedy podle mě nejefektivnější řešení?
👉Nechat Vás lepit díry, jak to děláte, popř. k tomu dát nějaké tipy, jak to udělat efektivněji,
👉a přitom makat na Vás, abyste změnili svůj postoj a získali vědění (včetně nástrojů), díky kterému budete schopni využít to, co se ode mě dozvíte, nejen tentokrát a ve sklepě, ale vždycky a ve všech patrech svého domu …

Pokud jsou tato témata pro Vás aktuální a:

  1. pokud přemýšlíte, zda se vydat na cestu se mnou jako průvodcem – více informací získáte zde
  2. pokud máte nějaké otázky, na které byste ode mě rádi dostali odpovědi, napište mi
  3. pokud chcete zjistit, zda pro Vás může být mé know-how užitečné, zaregistruje se ZDARMA do členské sekce ALAKAI na DISCORDu –  více informací najdete zde
Lenka Chvátlinová
Jako lektorka a konzultantka spolupracuji s majiteli malých a středních českých firem na tom, aby je fungování jejich firem bavilo. Řešíme situace, se kterými se každodenně potýkají, pokud ke svému podnikání potřebují tým. Baví mě práce s lidmi a jejich proměny ve chvíli, kdy dojdou k novým poznáním. Ať už o sobě nebo o své práci. Baví mě vidět to, jak se stávají sebe-vědomější a úspěšnější. Jak si najednou vědí rady s věcmi, které pro ně dříve byly obtížné... Moje práce je mým životním koníčkem. Kromě toho se ráda toulám přírodou a fotím :)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.