Motivace trochu jinak

Chci s Vámi sdílet myšlenku, která mě napadla, když jsem v jedné z kapes své kabelky objevila hřeben. Ten, co je na obrázku. Při práci mě baví používat přirovnání. Bývají velmi výmluvná a efektivnější než teoretické poučky.

Ale teď už k věci:

Hřeben dopadl tak, jak ho na fotce vidíte, protože jsem ho v kabelce dala na nevhodné místo a nevěnovala mu následně žádnou pozornost až do chvíle,  kdy jsem na něj „náhodou“ znovu narazila. Bohužel v tu chvíli už byl „nepoužitelný“.

Představte si situaci, kdy do své firmy přijmete sympatického člověka – špatně odhadnete jeho předpoklady a dosadíte ho na místo, které pro něho není vhodné – nesedí mu charakter práce, ale to na první pohled nebylo zřejmé. Možná je to situace typu: „To, zda na dané pozici obstojí, poznáme nejdříve za půl roku.“

Navíc ho zaškolují kolegové, u kterých nemáte ověřeno, že to udělají dobře. To má za následek, že nováčka nikdo cíleně nevede, ani nevěnuje pozornost tomu, že se ve své práci „plácá“.

Neznamená to, že Vy sami nic neděláte – naopak, řešíte spoustu „důležitých věcí“.
Protože tak to v malých firmách často chodí a čas letí.

Pak se jednoho slunečného dne potkáte s tímto nováčkem a překvapuje Vás, že „vypadá jinak“.
Ne že by už nebyl sympatický, ale vytratila se z něj energie a vypadá tak nějak „nepoužitelně“.

Za mě stále platí, že naši lidé jsou to nejcennější, co ve firmě máme. Pokud si je správně vybereme, vytvoříme jim kvalitní podmínky, nastavíme spravedlivé hodnocení za výsledky, dokážeme je nadchnout pro společnou věc a průběžně motivovat (ne, nemluvím o penězích!).

To, co popisuji, jsou činnosti, které vykonáváme z role šéfa – resp. z jejích jednotlivých šéfovských podrolí. Ty jsem pojmenovala proto, abychom dokázali předcházet situacím, které berou motivaci nejen lidem v našem týmu, ale i nám samotným, pokud jsme zavaleni operativou a nemáme čas nebo energii věnovat se práci na svých lidech – na  své firmě.

👉Cítíte, že by Vám pomohlo rozebrat situaci ve Vašem týmu? Napište mi 🙂

👌Chcete získat 8 doporučení, jak vtáhnout Váš tým více do hry? Napište mi 🙂

🧡Pokud chcete zjistit, zda pro Vás může být mé know-how užitečné, zaregistruje se ZDARMA do členské sekce ALAKAI na DISCORDu –  více informací najdete zde

Lenka Chvátlinová
Jako lektorka a konzultantka spolupracuji s majiteli malých a středních českých firem na tom, aby je fungování jejich firem bavilo. Řešíme situace, se kterými se každodenně potýkají, pokud ke svému podnikání potřebují tým. Baví mě práce s lidmi a jejich proměny ve chvíli, kdy dojdou k novým poznáním. Ať už o sobě nebo o své práci. Baví mě vidět to, jak se stávají sebe-vědomější a úspěšnější. Jak si najednou vědí rady s věcmi, které pro ně dříve byly obtížné... Moje práce je mým životním koníčkem. Kromě toho se ráda toulám přírodou a fotím :)
Komentáře